See aavin on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aavin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "superlative adjective"
},
"expansion": "aavin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "aava"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of aava"
],
"id": "en-aavin-fi-adj-COLcouAl",
"links": [
[
"aava",
"aava#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
}
],
"word": "aavin"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aavin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "aavintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aavimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aavimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aavimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "superlative adjective"
},
"expansion": "aavin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aav",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Finnish superlative adjectives",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "aava"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of aava"
],
"links": [
[
"aava",
"aava#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
}
],
"word": "aavin"
}
Download raw JSONL data for aavin meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.